5631536980190501
top of page

ÖN ÇAPRAZ BAĞ YIRTIKLARI

ön çapraz bağ,öçb,acl,tendon,ağ,yaralanma,diz ağrısı

Ön Çapraz Bağ Nedir? 
Niye kopar ?
Kopunca ne olur ?

  Ön çapraz bağ diz eklemi içinde eklemin stabilitesini sağlayan içten dışa, yukarıdan aşağıya doğru çapraz şekilde yerleşmiş bir eklem içi bağdır. Adından da anlaşılacağı gibi bu bağın birde arkada olan Arka Çapraz Bağı var ki, onu da başka bir bilgi olarak size sunacağız. 

  Yaralanması genellikle bir sportif aktivitede olur. Kişi ya dizine bir darbe alır yada koşarken bir anda dizinin döndüğünü hisseder. Her durumda kişi sporuna devam edemez. Dizi kopmaya bağlı kanamadan dolayı şişer, üzerine basamaz. Oldukça ağrılı bir durumdur.

   Böyle bir yaralanma ile hasta acil servise başvurduğunda acil olarak değerlendirilen hastaya öncelikle dizin normal grafisi 2 yönlü olarak çekilir  ve kemik yapı değerlendirilir. Hasta bütün olarak değerlendirilir ve başka bir patolojisi de yoksa çoğunlukla tedaviye evinde devam etmesi uygun bulunularak çeşitli ilaçlar yazılır, travma bölgesine düzenli olarak soğuk tatbik etmesi ve elastik bandaj sarması önerilir.

   Acil olarak bu şekilde tedavi edilen hasta daha sonra tekrar değerlendirilir. Şişliği ve ağrısı azalan dizin muayenesi daha kolay olacağından iç yan bağ, dış yan bağ, arka çapraz bağ, iç-dış menisküsler, patellar tendon vs tüm yapılar muayene edilir. Ön çapraz bağ için tipik muayene bulgusu ÖN ÇEKMECE TESTİ' nin müspet olması veya alternatif olarak "LACHMAN TESTİ"nin müspet olmasıdır. Ortopedi hekimi gerek görürse DİZ MR tetkikini ister.

   MR incelenir, akut evrenin geçmesi beklenir. Akut evre yaklaşık olarak 6 hafta sürer. Bu sürenin sonunda hasta günlük aktivitelerine dönmüş olmalı, ağrısız bir dizle yaşamına devam ediyor olmalıdır. Ancak ağrısız da olsa dizde dönme hissini yaşadığını ifade ediyorsa artık ön çapraz bağı ameliyat etme kararı verilir.

bottom of page