5631536980190501
top of page
  • HAKKI YILDIRIM

Kas İskelet Sitemi Hastalıklarını Başka Branşlarda Tedavi Edermi ?

Evet elbette.

Kas iskelet sistemi rahatsızlıklarında tedavi eden branşlardan birisi ve belkide en önemlisi tanesi Rom

atoloji Anabilimdalıdir. Yani halk arasındaki ismiyle Romatizmal Hastalıklar branşı. Şurada şunu belirteyim Ro matizmal Hastalık Demek tüm vücudun hastalığıdır. O yüzden aslında DAHİLİYE UZMANI da olan Romatologlar, hastalığın böbrek, karaciğer, beyin ve aklınıza hangi organ gelirse onun da tedavisini yaparlar. Ancak Romatizmal hastalıklar doğaları itibariyle kemik ve eklemleri tutabileceği gibi hastalık esnasında yaygın ağrılar yapabileceği için, özellikle kas iskelet sistemini tutan romatizmal hastalıklarda Tedaviyi romatizma doktoru verir yani Romatolog. Romatoloğun kullandığı ilaçlar Romatoloji branşına özgü, vücudun bağışıklık sistemini dengeleyen (çünkü Romatizmal hastalıklar genellikle vücudun bağışıklık sisteminin normal çalışmamasından kaynaklanır) çok özel ilaçlar kullanılabilir. Bunların içinde halk arasında kortizon olarak bilinen ilaç çeşidi de vardır. Ancak ortopedi doktorları genellikle kortizon ilacını kullanmayı tercih etmez. Burada Romatoloji alanını ve kullanılan ilaçları anlatmaktan ziyade bir kısa bilgi vermeye çalıştım.

Kas İskelet Sitemi hastalıklarını tedavi eden bir diğer Tıp Branşıda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilimdalı dır. Fizik Tedavi branşı bu hastalıkları çeşitli hayat tarzı değişiklikleri , egzersizler, rehabilitasyon programları, çeşitli Fizik Tedavi Modaliteleri Uygulayarak ( Ultrason , derin ısı, lazer, parafin vs vs) ve şuan aklıma gelmeyen bir çok yöntemle tedavi eder. Ayrıca Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilimdalı Beyin Felci, inme gibi bir çok nörolojik rahatsızlığında, yukarıda bahsettiğim modaliteler ile tedavisini yapar.

Peki Madem bu branşlar tedaviyi yapıyor, Ortopedi ne yapıyor diye soracak olursanız Kas İskelet Sistemi Rahatsızlıklarının Cerrahi Tedavi Gerektirenlerini Ameliyat Yaparak tedavi eder.

Yani ORTOPEDİ BRANŞI, CERRAHİ BİR BRANŞDIR.

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page