5631536980190501
top of page
  • HAKKI YILDIRIM

Ortopedi Doktoru Kimdir ? Ne yapar ?

Ortopedi doktoru kimdir ? Ne yapar ?

Ortopedi doktoru insanın kemik ve eklemlerin deki rahatsızlıkları tedavi eden hekimdir. Tedavi şekli genellikle CERRAHİ TEDAVİDİR. Yani Ortopedi Doktoru aynı zamanda OPERATÖR DOKTOR yani CERRAH dır.

Vücudumuzdaki tüm kemikler ve eklemler buna dahil midir?

Kayır. Kafa ve yüz kemiklerimiz ayrıca göğüs kafesi de bulunan kaburgaylarımız ortopedi nin tedavi etmediği kemiklerdir. Kafa ve yüz kemiklerimizde beynimiz ve başka iç organlarımız bulunur göğüs kafesi kemiği elimizin içinde de akciğeriniz ve kalbimizde bulunur o yüzden bu bölgelerin tedavisi ilgili iç organların tedavisi ile ilgilenen hekimler tarafından yapılır. Mesela kafatası içinde beyin olduğu için kafa travmalarına beyin cerrahisi branşı bakar göğüs kafesimin içinde de ak ciğerlerimiz olduğu için göğüs cerrahisi branşı bakar.

Ortopedi bu rahatsızlıkları nasıl tedavi eder

Ortopedi doktoru branşıyla ilgili rahatsızlıkları yaşam tarzı değişikliği tavsiye ederek, çeşitli ayakkabılar tabanlıklar veya ortopedik cihazlar tavsiye ederek, uzuvlara veya eklemlere çok çeşitli atelleme veya alçılama yöntemleri yaparak , ilaç vererek, bunların hiçbirisi ile tedavi olmuyorsa AMELİYAT EDEREK hastalıkları tedavi eder.


139 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page